نشریه تخصصی رشته مدیریت دانشگاه پیام نور سرخس

خ ل ا ق ی ت
ن : تصمیمیان ت : دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ ز : 17:46

- چه قوانینى خلاقیت را خفه می‌­کنند؟
- خلاقیت چه طعمی دارد؟
- اوج خلاقیت یک نقاش کجاست؟
- خط قرمز در خلاقیت کجاست؟
- خلاقیت چه کاربردی در زندگی ما ندارد؟
- خلاقیت کاربردی است یا محض؟
- خلاقیت چه رنگی است؟
- ایا خلاقیت تنها یک رنگ دارد؟
- چند عدد وجود دارد که باعث خلاقیت انسان می‌­شود؟
- تکنیک‌­های خلاقیت در کجای خلاقیت است؟

اینها نمونه ای از سوالات خلاقانه در زمینه خلاقیت است .
به نظر بسیاری از مردم خلاقیت چیزی تنها درخور هنرمندان و دانشمندان است. غافل  از این نکته که ما در زندگی روزمره با مسائل بی شماری روبرو می شویم که تنها با تفکر خلاق می توانیم راه حل این مشکلات را پیدا کنیم. وقتی که نقشه می کشیم که چطور پول بیشتری به دست بیاوریم یا چطور فردی را که دوستش داریم خوشحال کنیم به خلاقیت احتیاج داریم. خیلی ها هم فکر می کنند خلاقیت یعنی این که منتظر «الهام» بمانیم.

واقعیت این است که بعضی از ما از بعضی دیگر خلاق ترند اما اشتباه است که خلاقیت را یه وضعیت انفعالی بدانیم. در عین این که الگوریتم مشخصی برای خلاقیت وجود ندارد، مهارت و تکنیک هایی وجود دارد که با آموزش و عمل به آنها می توان نیروی خلاقه را تقویت کرد. اما برای شروع لازم است سه اصل مهم و زمینه ساز خلاقیت را بدانیم.

اصل اول خلاقیت :

ایده های جدید از عناصر قدیمی ساخته می شوند
یک ایده جدید می تواند یه نظریه جدید، یک محصول جدید، یک راه حل جدید برای یک مساله و یا یک مفهوم جدید برای یک اثر هنری باشد. ارائه یک چیز جدید یعنی خلق یک چیز متمایز و خاص. نکته کاربردی اینجا این است که برای خلاق بودن باید آمادگی انحراف از سنت ها و روزمرگی ها را داشته باشیم. بسیاری از افراد به پیروی از دستورالعمل ها عادت کرده اند و از کشف و چالش با هر چیز جدیدی می ترسند. کشف چیزهای جدید، جسارت و روحیه ای جستجوگر و کنجکاو می طلبد.
اما این ایده های جدید از کجا می آیند؟ جواب این است: ایده های جدید در واقع همان ایده های قدیمی هستند که ترکیب وترتیبی جدید یافته اند.
چگونه ما از ایده های قدیمی ایده های جدید می سازیم؟ واقعیت این است که اید ها از عناصری تشکیل شده اند و ما دنبال ترکیب های جدیدی می گردیم که با پیوند دادن ایده های مختلف به هم، حذف بعضی عناصر و جایگزین کردن آنها با عناصری دیگر به دست می آیند. مثلا ایده تلفن همراه را در نظر بگیرید: این ایده از ترکیب ایده انتقال بی سیم اطلاعات و ایده تلفن حاصل شده است.
اصل اول، مفهوم تلویحی دیگری هم دارد و آن این که عناصر خلاقه به ذخیره اطلاعاتی ای بستگی دارد که برای «بازآرایی» در اختیار داریم. هر چه دامنه اطلاعاتی شما محدودتر باشد منابع کمتری برای خلق ایده های جدید (عناصر کمتری برای ترکیب کردن) خواهید داشت. به همین دلیل است که کنجکاوی روشنگرانه و کسب دانش به تقویت نیروی خلاقه کمک می کند و نیز از همین روست که برای حل مسائل مختلف مشورت با افراد مختلف با تخصص های متفاوت مفید واقع می شود.

اصل دوم خلاقیت :

همه‌ی ایده‌های جدید هم‌سنگ نیستند
خلاقیت صرفا خلق ایده های جدید نیست؛ خلاقیت ارزشمند، خلق ایده های جدید و مفید است.
خلاقیت را می توان به دو نوع کاربردی و هنری تقسیم بندی کرد. خلاقیت هنری شامل خلاقیت در آثار هنری و بیان احساس هنرمند از طریق قالب های مختلف هنری است. گرچه تفکر قضاوت کننده متضاد با خلاقیت هنری نیست اما تقویت تفکر قضاوت کننده قطعا به تقویت تفکر خلاق هنری نمی انجامد؛ در حالی که تفکر قضاوت کننده در فرآیند خلاقیت کاربردی ضروری است.
خلاقیت کاربردی مثلا طراحی یک محصول یا ارائه یه نظریه علمی، دو مرحله دارد: اول ایده سازی، دوم ایده سنجی. تفکر قضاوت کننده در اینجا به ما کمک می کند بسنجیم که هریک از این ایده های جدید تا چه حد عملی و سودمند هستند.
بعضی معتقدند که میدان دادن به تفکر قضاوت کننده به تفکر خلاق لطمه می زند و آن را محدود می کند. در این مورد باید گفت که لازم نیست همیشه قضاوت کننده باشیم. در واقع باید دو مرحله ای عمل کنیم. ابتدا میدان را به تفکر خلاقه بدهیم و بدون ارزشیابی و محدودیت به طرح ایده های جدید بپردازیم. سپس در مرحله دوم با درنظر گرفتن امکانات و محدودیت ها به ارزشیابی ایده ها بپردازیم.

اصل سوم خلاقیت :

خلاقیت با توانایی ارتباط برقرار کردن بین چیزهای مختلف تقویت می شود
ذخیره اطلاعاتی ما، منبع عناصر سازنده‌ی ایده‌های جدید ما را تشکیل می دهد اما نباید فراموش کرد که گاهی ایده های سودمند از منابع غیرمنتظره می آیند. بنابراین اگر می خواهیم خلاق باشیم باید خود را برای کشف روابط بین چیزهای مختلف و حتی شاید به ظاهر کاملا بی ربط آماده کنیم. این در درجه اول یعنی اینکه باید دامنه اطلاعاتی خود را گسترش دهیم.

افراد خلاق عموما افرادی هستند که زیاد می خوانند، بسیار کنجکاوند و معمولا مصمم به اکتشاف در موضوعاتی هستند که ممکن است بلافاصله نتیجه ندهند. در درجه دوم باید مطمئن شویم روند مطالعه ما به درک عمیق از ارتباط بین مفاهیم کلیدی می انجامد. مطالعه صرفا به معنی ازبرکردن قطعاتی از اطلاعات بی ربط نیست؛ ما باید اطلاعاتی که داریم از زوایای مختلف و به گونه ای سازمان‌مند بررسی کنیم تا به شناخت عمیق تری از آنها دست یابیم.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت یعنی :

بكارگیری توانایی های ذهنی برای ایجاد یك فكر یا مفهوم جدید؟

توانایی پرورش یا به وجود آوردن یك انگاره یا اندیشه جدید؟

طی کردن راهی تازه یا پیمودن یك راه طی شده قبلی به طرزی نوین؟

به طور حتم تا به حال در این باره زیاد فکر کرده‌اید که خلاقیت چیست و چطور می‌توان آدم خلاقی بود. خلاقیت می تواند تمامی مفاهیم بالا را در بر گیرد. بعضی‌ها فکر می‌کنند خلاقیت یعنی خلق چیزی از هیچ ,اما این‌طور نیست. در حقیقت، خلاقیت نوعی توانایی در تولید ایده‌های نو از طریق ترکیب، تغییر و دوباره به‌کارگیری آنها و ارائه یك طرح جدید است.
گاهی ممکن است در اثر این ترکیب و تغییر، ایده‌ای بسیار خلاقانه، برجسته و عالی ظهور کند و گاهی هم یک ایده ساده، خوب و عملی. در هر حال هر دو توانسته‌اند تاثیر شگفت‌انگیزی از خود بر جای بگذارند. خلاق بودن به سن و سال ربطی ندارد. همه کودکان، نوجوانان و بزرگسالان از این توانایی و قابلیت برخوردارند و با توجه به نیروهای درونی خود- که عبارت است از مجموعه باورها، احساس‌ها، تربیت‌ها، باورهای متافیزیکی و پرورش آنها- می‌توانند خلاقیت را در خود تقویت کنند.
انسانی که برای اولین بار با ترکیب چند ماده خوراكی توانسته غذایی خوشمزه تهیه کند، بدون شک خلاقیت بالایی داشته است. افراد خلاق به سختی و با پشتکار فراوان تلاش می‌کنند تا ایده‌ای را در ذهن خود پرورش دهند و سپس به آفرینش راه‌حل‌های نو و سودمند در جهت عملی کردن آن ایده می‌پردازند. این جمله را هم از گوته - شاعر آلمانی- بگوییم تا امیدوارتر شوید: در مورد همه نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها یک حقیقت ساده وجود دارد؛ از همان لحظه که شخص تصمیم به انجام کاری نو می‌گیرد، امدادهای غیبی به کمک او می‌آیند.

 

آنچه نوابغ را بر می انگیزد – یا الهام بخش کارشان است- افکار تازه نیست. بلکه وسواس آنها درباره این فکر است که آنچه پیشاپیش گفته شده هنوز کافی نیست. 

Eugene Delacroa

 

خلاقیت یعنی دیدن چیزی که پیشاپیش وجود ندارد. باید دریابید چگونه می توان آن را به هستی فراخواند تا به این ترتیب همبازی هستی شود.

Michele Shea

 

کار خلاق یعنی بازی : معامله ای رایگان با استفاده از ابزار برگزیده انسان.

Stephan Nachmanovitch

 

برای یک زندگی خلاق باید ترس از اشتباه را کنار بگذاریم.

Joseph Chiton Pearce

 

علت جرات نداشتن ما دشواری امور نیست، چون جرات نداریم امور دشوار می نمایند.
Seneca


منبع :http://www.creativity.ir/component/option,com_frontpage/Itemid,138/


.:: ::.


 

Powered By blogfa.com Copyright © by pnus-tasmim
This Themplate  By Theme-Designer.Com